SON DAKİKA

Adiyamaninsesi.com

Kütahya artık bir dünya markası

KÜTAHYA BELEDİYESİ VE ZAFER KALKINMA AJANSI İŞBİRLİĞİ İLE DÜZENLENEN ‘UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI’, YOĞUN BİN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Kütahya artık bir dünya markası
Bu haber 18 Nisan 2018 - 15:15 'de eklendi ve 78 kez görüntülendi.

Kütahya Belediyesi ve Zafer Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen ’UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Bilgilendirme Toplantısı’, yoğun bin katılımla gerçekleştirildi.

Kütahya, 31 Ekim 2017 tarihinde ilan edilen yeni UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı üyeleri arasında yer alarak, Zanaat ve Halk Sanatları alanında Yaratıcı Şehir unvanını almaya hak kazanmıştı. Kütahya, UNESCO tarafından Yaratıcı Şehir olarak kabul edilen dünyadaki 180 şehirden biri oldu. Türkiye’deki yaratıcı şehir sayısı da, Gaziantep’in yanına Kütahya, İstanbul ve Hatay’ın da eklenmesiyle 4’e yükseldi. Böylece Türkiye, Kütahya’nın da önemli katkısıyla UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağındaki en başarılı ülkelerden biri haline geldi.Kütahya söz konusu ağa Zanaat ve Halk Sanatları (Crafts and Folk Art) dalında kabul edilen Türkiye’den ilk şehir olma başarını gösterdi ve dünyada bu alanda ağa kabul edilen 37 şehirden biri oldu.

Hilton Otel’de düzenlenen UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirilerek katılımcılara bundan sonra ki süreçle ilgili bilgiler verildi. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Bilgilendirme Toplantısı Kütahya tanıtım video sunumu ile başladı.

Veli Oğuz: “Şehrimiz tüm dünyada tanınacak”

Programın açılış konuşmasını yaparak UNESCO sürecini anlatan Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter vekili Veli Oğuz, ” Zafer Kalkınma Ajansımızın görevleri arasında illerin tanıtımında aktif yer almak, yerel yönetimlere destek vermek, şehirlerimizin markalaşmalarına katkıda bulunmak ve gelişimlerine yön vermekte var. Bu çalışmaları yaparken, yaptığımız işlerin nitelikli ve sürdürülebilir olması için azami gayret gösteriyoruz. 2016 yılının başında Kütahya’nın küresel ölçekli bir kültür ve sanat şehri olarak tescil edilmesi, ildeki sanatçılarımızın ve zanaatkarlarımızın refahının artırılması ve turizmin geliştirilmesi, Kütahya’nın tüm dünyada tanınması için bir yol haritası hazırlamıştık. Bu yol haritasının en önemli bileşenlerinden birisi de Kütahya’nın UNESCO’nun yaratıcı şehirler ağına dahil olmasıydı. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı gibi başarılar bizim çalışma azmimizi ve gayretimizi artırıyor. Daha fazlasını başarmak için bizlere güç veriyor. Buradan sizlerden aldığımız güç ile daha büyük işlere imza atacağımızın sözünü vermek istiyoru” dedi.

Nuri Barış Tartıcı: “Kütahyalılarla birlikte bu kültürü yaşamak zorundayız”

Kütahya’yı ağa dahil olduğu için tebrik ettiğini ifade eden Kalkınma Bakanlığı Strateji ve Politika Geliştirme Dairesi Başkanı Nuri Barış Tartıcı, “Öncelikle bu işbirliğinin mimarları olan Belediyemize ve Kalkınma Ajansımıza ayrıca da teşekkür etmek istiyorum. Tabi bu gün elde edilen sonuç diğer 3 şehrimizle birlikte önemli bir sonuç ama bana sorarsanız yola yeni çıkıyoruz diyebiliriz. Çünkü buraya kadar ki yol kendimizi gösterip bizde bu yolda varız demekti, bundan sonra artık kendimizi burada kabul ettirmek zorundayız, Yaratıcı kimliğimize layık davranışı göstermek zorundayız ve bunu Kütahya’nın yaşamına aksettirmek zorundayız, bütün Kütahyalılarla birlikte bu kültürü yaşamak zorundayız. İlk etabı tamamladık ikinci etapta kağıt üstünde gereklilikleri yerine getirerek ve asıl üçüncü etabı Kütahya’nın kültürünü bireysel kimlik haline getirmek ve yaşamak. Bu yol da asıl görev yine Kütahyalılara ve kurumlara düşüyor. Benim inancım Kütahya’nın kurumları iş adamlarıyla, sanatlara gönül verenle, halkıyla birlikte bu işbirliğine devam edeceği yönünde. Bu iş böyle götürüldüğü sürece Kütahya’nın önünde çeşitli fırsatlar açılacaktır” şeklinde konuştu.

İrem Alparslan Basın: “Kütahya’mızın dahil olduğu tema bu anlamda zanaat ve halk sanatlarıdır”

Daha sonra UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı İrem Alparslan Basık ise, “UNESCO Türkiye Milli Komisyonu bünyesinde yürütülen programlar arasında Yaratıcı Şehirler Ağı programının ayrı bir önemi bulunduğunu ifade edebilirim. Bu ağa biz komisyon olarak çok önemsiyoruz. Bu ağ dünyanın farklı coğrafyalarından, farklı demografik yapılarından, farklı özelliklerdeki ve kültürdeki şehirleri bu çerçevede bir araya getirerek ortak çözümler üretmeye ve bu çerçevede uluslararası iş birliğini gelişmeye yönelik bir ağdır. Bu ağın günümüzdeki önemi daha da artıyor. Yaratıcı şehirler ağı 7 tema etrafında bu şehirleri buluşturuyor ve Kütahya’mızın dahil olduğu tema bu anlamda zanaat ve halk sanatlarıdır. Dolayısıyla çiniden başlayan ve daha da geniş bir coğrafyaya yayılan sanatlarımızı ve özelliklerimizi dünyayla paylaşma hakkını bize veriyor. Bize benzer şehirlerle de işbirliği yapmamıza olanak sağlıyor. Uygulamayı, hep birlikte tabana yayılan bir süreçte, sanatçılarımız, sektör temsilcilerimiz ve halkımızla birlikte görmekten memnuniyet duyacağız” dedi.

Başkan Saraçoğlu: “Kütahya, dünyadaki 37 Zanaat ve Halk Sanatı şehrinden biri olarak tescil edildi”

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı bilgilendirme toplantısının ev sahipliğini üstlenen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Kütahya, 31 Ekim 2017 tarihinde ilan edilen yeni UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı üyeleri arasında yer alarak, Zanaat ve Halk Sanatları alanında Yaratıcı Şehir ünvanını almaya hak kazandı. Bu sayede Kütahya, UNESCO tarafından Yaratıcı Şehir olarak kabul edilen dünyadaki 180 şehirden biri oldu. Türkiye’deki yaratıcı şehir sayısı da, Gaziantep’in yanına Kütahya, İstanbul ve Hatay’ın da eklenmesiyle 4’e yükseldi. Böylece Türkiye, Kütahya’nın da önemli katkısıyla UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağındaki en başarılı ülkelerden biri haline geldi. Kütahya söz konusu ağa Zanaat ve Halk Sanatları (Crafts and Folk Art) dalında kabul edilen Türkiye’den ilk şehir olma başarısını gösterdi ve dünyada bu alanda ağa kabul edilen 37 şehirden biri oldu. Başka bir ifadeyle, Kütahya dünyadaki 37 Zanaat ve Halk Sanatı şehrinden biri olarak tescil edildi. Kütahya böylelikle, zanaat ve halk sanatlarıyla büyüyen ve gelişen, sanat ve zanaatı ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilir kalkınmanın temel etkeni olarak benimseyen dünyadaki sayılı kentlerinden biri olarak kabul edildi” ifadelerini kullandı.

Kütahya Belediyesi ve Zafer Kalkınma Ajansı koordinasyonunda 2016 yılının başından beri yürütülen çalışmalar sonucunda ilk başvurusunda Ağa Kabul edilmeyi başaran Kütahya’nın, bu alanda büyük bir başarıya imza attığını belirten Başkan Saraçoğlu, “Bu başarı ildeki tüm kesimlerin gösterdiği büyük özveri sonucunda gerçekleşti. 2 yıl süren uzun uğraşlar sonunda ilk başvuruda UNESCO Yaratıcı Şehirler ağına girildi. Kütahya’mızın alt ve üst yapı sorunlarını çözerek daha müreffeh, daha yaşanabilir bir Kütahya inşa etmeye çalışırken öte tarafta mutlu insanlar şehri Kütahya’yı ulusal ve uluslararası arenada tanıtmaya başta çini olmak üzere kültür ve sanat değerlerimizi tüm dünyaya tanıtmaya çalışmaktayız.Kütahya da 400’ün üzerinde sanat ve zanaat atölyesinde 4 binden fazla sanatçı ve zanaatkar çalışıyor. Başvuru sürecinde şehirde zanaat ve halk sanatları ile ilgili; Tüm aktörler, Yöneticiler, Kamu kesimi, Sanatkarlar, İş adamları, Akademik camia, Sivil toplum örgütleri arasında önemli bir sinerji oluşturulmuş olup, Ağa üyelik sürecinde de bu işbirliği artarak devam etmiştir. Başvuruda Kütahya Belediyesi’nin ortağı olan ve başvuru sürecinin koordinasyonunu üstlenen Zafer Kalkınma Ajansı da, ağa üyelik sürecinde yürütme organı ve Resmi UNESCO Temas Noktası görevlerini yerine getirmiştir. Şehrin tüm yerel dinamikleri ile birlikte ve koordineli olarak ulusal çapta yürütülen çalışmalar Kütahya’nın UNESCO Yaratıcı Şehri olarak ilan edilmesiyle birlikte uluslararası arenaya da taşınmıştır. Bundan sonraki hedefimiz şehrin yüzyıllardır devam ettirdiği kültürün ve değerlerin uluslararası alanda tanıtılması ve bir iyi örnek uygulaması olarak yaygınlaştırılmasıdır. Başvuruyu yapan Kütahya Belediyesi adına sürece ilk günden itibaren büyük önem vermiş; Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve Kütahya milletvekilleri başta olmak üzere, ilimiz yöneticileri tam bir birlik ve beraberlik ruhuyla hareket ederek her aşamada tam destek olmuşlardır. Verdikleri emek ve desteklerinden dolayı hepsine çok teşekkür ediyorum. Kütahya’mız için hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Vali Nayir: “Çini baş aktör rolünde ama tek başına değil”

Kütahya’nın kadim bir şehir olduğunu ve tanıtım noktasında eksikleri giderme gayretinde olduklarını dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Kütahya’mız adına önemli bir başarı ve mutluluğu birlikte paylaşıyoruz. Kütahya’mız kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerden günümüze kadar aktarmış olduğu birçok zenginliğe sahip. Kütahya tarih, kültür ve sanat zengini bir şehir. Yer altı ve doğal zenginliklerimiz de buna ilave edilince gerçekten özellikleri ve güzellikleri olan bir şehir. Bunu tanıtma noktasındaki eksiklerimizi hep kendi aramızda konuşuyoruz. Dışarıdan gelen misafirlerimiz de bu konuda haklı olarak eleştiriyorlar. Bu kadar güzel bir şehir niye yeterince bilinmiyor diye haklı bir eleştiride bulunuyorlar. Bizler merkezi yönetim, yerel yönetimler, üniversite, sivil toplum kuruluşları olarak ilimizin tanıtımı noktasında farklı faaliyetleri yürütmekle görevliyiz. Zaman zaman bir araya gelerek fuarlarda ilimizi tanıtmak üzere gayretler sarf ediyoruz. Bu çalışmalar içerisinde bize yön veren en önemli kuruluşlarımızdan bir tanesi Zafer Kalkınma Ajansımız oldu. Ajansımız bize yapılması gerekenler konusunda bir yol haritası çıkararak bu çalışmayı şekli ve etkinliği itibariyle daha da yüksek bir noktaya getirmeye çalıştı. İlimizi tanıtacak hususlardan bir tanesi şüphesiz UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmekti. Büyük bir ümit ve gayretle çalışmaya başlayan bu sürecin başarıyla sonuçlanması elbette çok önemliydi. Zaman zaman bu alanda ümidimizin kırıldığı anlar da oldu. Ama inandık ve güvendik. Haklı olduğumuzu biliyorduk. İlimizin bu konudaki zenginliğimizin farkında olarak yolumuza devam ettik. Çini baş aktör rolünde ama tek başına değil. Zanaat ve halk sanatları konusundaki diğer hususlarımızdaki zenginliğimiz gibi onlarla birlikte biz Kütahya’yı ilerilere taşımak zorundayız. Bu ağdaki diğer ülkelerdeki örneklerde olduğu gibi bu yalnızca bize gurur veren bir paye olmaktan çıkıp bu sanata emek veren kişilere yansıyacak, onları daha değerli ve kazançlı hale getirecek bir yola girmesi lazım. Bu konudaki çalışmalar da devam ediyor. Yine Kalkınma Ajansımız bir güdümlü projeyle çiniyi daha etkili, daha kalitesi yüksek, daha UNESCO markasını taşımaya layık bir ürün haline getirip, tanıtıp ve yerele katkı sağlayacak unsurlarla birlikte bir çalışmayı başlatıyorlar. Güvendiğimiz Kütahya’mız, sanatçılarımız, Kütahya’nın birlik ve beraberliği. Bu devam ettiği sürece biz bunu daha üst noktalara taşımamamız için hiçbir neden yok. Biz bunlara inanıyor ve güveniyoruz. İnşallah mahcup olmayacağız”dedi.

Soruları cevaplandırdılar

UNESCO Kütahya Yaratıcı Şehirler Ağı bilgilendirme toplantısı Kütahya Koordinatörü İskender Cem Leblebici’nin bilgilendirme sunumu ile devam etti. Bilgilendirme toplantısında daha sonra panel kısmına geçilerek katılımcıların merak ettikleri soruları Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı İrem Alparslan Basık, UNESCO Kütahya Yaratıcı Şehirler Ağı Kütahya Koordinatörü İskender Cem Leblebici ve UNESCO tarafındanYaşayan İnsan Hazinesi ödülüne layık görülen çini ustası Mehmet Gürsoy tarafından cevaplandırıldı.

Toplantıya Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kalkınma Bakanlığı Strateji ve Politika Geliştirme Dairesi Başkanı Nuri Barış Tartıcı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı İrem Alparslan Basık, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmet Özotraç, UNESCO Kütahya Yaratıcı Şehirler Ağı Kütahya Koordinatörü İskender Cem Leblebici, AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, AK Parti Kütahya İl Kadın Kolları Başkanı Ceyda Çetin Erenler, AK Parti Kütahya Merkez İlçe Başkanı Mehmet Eşsiz, İş Adamı İsmet Güral, Belediye Başkan Yardımcıları Galip Gültekin, Murat Arık ve Ali İhsan Ertaş, daire müdürleri, sanatçılar ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. (EFE)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER