SON DAKİKA

Adiyamaninsesi.com

Malazgirt’te ’Kadına şiddet’ konferansı

MALAZGİRT MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRETİM GÖREVLİSİ METİN KARABURUN, ŞİDDETİN KİŞİNİN KENDİSİNE, BİR BAŞKASINA VEYA TOPLUMA KARŞI YARALAMA, ÖLÜM, PSİKOLOJİK ZARAR, GELİŞME GERİLİĞİ, YOKSUNLUKLA SONUÇLANAN YA DA SONUÇLANMA OLASILIĞI YÜKSEK OLAN KASITLI FİZİKSEL GÜÇ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

Malazgirt’te ’Kadına şiddet’ konferansı
Bu haber 18 Nisan 2018 - 13:38 'de eklendi ve 78 kez görüntülendi.

Muş Alparslan Üniversitesi Malazgirt Meslek Yüksekokulu (MYO) tarafından ’Kadına Yönelik Şiddet ve Basında Şiddet Haberleri’ konulu bir konferans düzenlendi.

Malazgirt Meslek Yüksekokulunun konferans salonunda yapılan konferansa, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. Konferansta konuşan Malazgirt Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Metin Karaburun, şiddetin kişinin kendisine, bir başkasına veya topluma karşı yaralama, ölüm, psikolojik zarar, gelişme geriliği, yoksunlukla sonuçlanan ya da sonuçlanma olasılığı yüksek olan kasıtlı fiziksel güç olduğunu söyledi. Karaburun, “Kitle iletişim araçlarında şiddetin sunumu, günümüzde tartışılan konulardan birisidir. Medyada şiddet içeren haber olaylarına her gün rastlamak olanaklıdır. Bunlar gözle görülür, örtük olmayan şiddet olaylarıdır. Bunun yanı sıra bir de izleyicilerin farkında olmadığı, örtük olarak sunulan şiddet vardır. Özellikle reklamlardan dizilere kadar birçok yayında kadına yönelik şiddet, örtük olarak sunulmaktadır. Böylece şiddet sıradanlaştırılmakta ve kadına yönelik şiddet normal bir davranış olarak sunulmaktadır. Bu çalışmada da Türkiye’de ulusal kanallarda yayınlanan ve izlenme oranları yüksek dizilerde kadına yönelik şiddetin nasıl gündeme geldiği araştırılmıştır. Çünkü araştırmalar, dizilerin en yaygın olarak tüketilen popüler kurmaca ürünler olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla izleyicilerin bu dizilerdeki karakterlerle özdeşleşmeleri ve onlar arasında rol modeller bulmaları, dizileri daha da önemli kılmaktadır. Yapılan araştırmada da şiddetin dizilerde nasıl gündeme geldiğini tartışabilmek için içerik çözümlemesi yöntemi ile seçilen dizilerdeki sahneler çözümlenmiştir” dedi.

“Şiddet olgusu en yalın haliyle bir kişiye güç veya baskı uygulayarak istenen bir şeyi yapmaya zorlama şeklinde tanımlanmaktadır” diyen Karaburun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnsanlık tarihi boyunca bireysel ve toplumsal düzeyde farklı boyutlarda gözlenen şiddet olgusu, ne yazık ki yaşamın ayrılmaz bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Kimi zaman fiziksel, kimi zaman da psikolojik düzeyde kendisini gösteren bu olgu, bireylerin yaşam kalitelerine büyük ölçüde zarar vermektedir. Hemen hemen her toplumda mücadele edilen ve sosyal sorunların başında gelen şiddetin en yoğun uygulandığı kesimlerin başında maalesef kadınlar gelmektedir. Kadınlar çoğu zaman, şiddetin oluşturmuş olduğu fiziksel, psikolojik, sosyal ve ekonomik sonuçlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu çalışmada, toplumun geleceğini şekillendirmede önemli role sahip olan kadınların uğradığı şiddetin neden olduğu sonuçlara ve toplum açısından önlenebilir bir toplumsal soruna dikkat çekmek amaçlanmaktadır. Bu amaçla; şiddet olgusu kavram, biçim ve yaklaşımlar açısından ele alınmakta, kadına yönelik şiddetin nedenleri ve sonuçları üzerinde durulmaktadır.”

Konferans, soru-cevap bölümünün alınmasının ardından sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER